Stelągowski radzi.

Budowa domu – o czym należy pamiętać?

Gdy podejmujemy decyzję o budowie domu, rozważamy, jaki będzie kształt budowli, gdzie przygotujemy salon i gdzie będzie pokój dziecięcy. Wybiegamy w przyszłość, spierając się o kolor kafelek w toalecie i wybierając styl mebli do salonu. Zazwyczaj nie myślimy o tym, co jest niewidoczne, a co jest bardzo ważne – o znajdujących się w domu instalacjach.

rury

Autor: Picturepest
Źródło: http://www.flickr.com
Większość spraw, dotyczących przygotowań do budowy domu, trzeba zaplanować na samym początku, gdyż trzeba umieścić je w projekcie budowy. W przypadku rozmaitych spraw nie mamy odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności, aby osobiście powziąć decyzje projektowe.

Dobrze jest wtedy poprosić o pomoc fachowca. Bardzo ważne są instalacje techniczne budynków, ich prawidłowe rozmieszczenie, a następnie zamontowanie to gwarancja bezpieczeństwa, jak również wygody naszego przyszłego mieszkania. Wśród instalacji budowli wyróżniamy instalacje sanitarne, elektryczne oraz teleinformatyczne. W nowoczesnych budynkach znaleźć możemy także specjalne instalacje zabezpieczeń oraz systemy inteligentnego budynku.

Profesjonalnie zaprojektowane instalacje techniczne budynków umożliwią nam wygodną codzienność wewnątrz domu.Jeżeli źle rozplanujemy gniazda elektryczne, rury kanalizacyjne, albo przyłącza teletechniczne, może się okazać, iż umywalka nie może znaleźć się w wybranym miejscu, a po podłogach będą nam się plątać długie metry kabli. Już przy tworzeniu wstępnego projektu architektonicznego powinniśmy rozważyć, ile gniazd będziemy musieli mieć w kuchni i pokoju dziennym i jak powinny one być rozmieszczone, aby łatwo było podpiąć i użytkować różne urządzenia. Nie można zapominać o istotnej roli oświetlenia, systemy oświetleniowe także muszą być dobrze zaplanowane, tak, aby dostarczać światło tam, gdzie najbardziej go potrzebujemy. Pomyślmy, gdzie chcemy mieć zmywarkę, pralkę, albo kabinę prysznicową, od tego bowiem będzie zależeć rozplanowanie instalacji sanitarnych. Jeżeli zdecydujemy się na system inteligentnego budynku, specjalista na pewno doradzi nam, jakie rozwiązania wybrać, by były najbardziej komfortowe, a zarazem energooszczędne. Jak widać, instalacje techniczne mają ogromny wpływ na przyszły wygląd wnętrz w naszym domu, a także na komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. http://www.zst.waw.pl/pl/ http://www.zst.waw.pl/pl/obsluga