Stelągowski radzi.

Chcesz posiadać dom z klinkieru? To bardzo dobra decyzja. Wiedz jednak o paru istotnych sprawach

Wykończenie elewacji domu klinkierem to spory koszt, dlatego też dom z klinkieru to poważna inicjatywa. Ważna jest więc znajomość standardowych zasad jej wykonania. Najistotniejsze to trzeba wiedzieć, na co koniecznie zwrócić uwagę w czasie murowania takiej elewacji. Warto wiedzieć, iż cegły klinkierowe to najbardziej szlachetny rodzaj cegieł ceramicznych. Nie wypala się bowiem ich tańszych odpowiedników, wypieka się je zaś ze specjalnej gliny. Odznaczają się świetnymi parametrami technicznymi, są też bardzo wytrzymałe. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

domek z cegły klinkierowej

Autor: David Sawyer
Źródło: http://www.flickr.com
Cegły te dobierane są z wielu przyczyn, tych wspomnianych na wstępie, a także dzięki solidnej mrozoodporności i niezwykłej estetyce. Jednocześnie ta cegła to duży wydatek, tak więc już, gdy projektujemy powinniśmy przemyśleć czy będzie ona tylko na fragment elewacji domy czy może postanowimy coś innego. Istotny jest też dobór kolorów . „Ceglane” kolory będą perfekcyjnie pasować na domy o klasycznej architekturze, powinniśmy za to uważać na ciemne cegły klinkierowe, gdyż sprawiają one, że dom wydaje się jakby ciężki.

Jak myślisz? Czy informacje na opisywany wątek są fascynujące? Jeżeli tak, to przejrzyj tekst (http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/klimatyzatory-toshiba), a odnajdziesz w nim wiele genialnych wiadomości, które przyciągną Twą uwagę.

Oczywiście, to jedynie zjawisko optyczne, lecz ma wpływ na odbiór wyglądu całego domu.

przytulny dom

Autor: David Sawyer
Źródło: http://www.flickr.com

Każda elewacja klinkierowa będzie jak osłona przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, musi być więc skutecznie złączona z warstwą nośną oraz izolacją termiczną. Najbardziej korzystne do tego są kotwy ze stali nierdzewnej ocynkotwy – pokaż szczegóły -ej. Zasada jest taka, że jeśli każdą z warstw wznosimy jednocześnie, to kotwy należy na bieżąco wklejać w spoiny. Być może będzie to robić jednakowoż to etapami, wtedy powinniśmy użyć kotew wkręcanych. Tego typu cegły mają także swoje wymogi w zakresie zaprawy używanej do ich murowania. Używajmy tylko zaprawy cementowej, najkorzystniejszy zaś będzie cement portlandzki. Nieco więcej odnośnie tematu można przeczytać w tym miejscu – dom budowany z cegły klinkierowej.

Pamiętajmy też, iż warstwa osłonowa będzie ozdobą elewacji domu, powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność w trakcie wykonywania spoin. W trakcie wznoszenia ściany trójwarstwowej należy pamiętać, iż pomiędzy klinkierową elewacją a ociepleniem musimy pozostawić szczelnie wentylacyjną o szerokości około dwóch do czterech centymetrów. To niezwykle istotne, bo umożliwi ona normalną cyrkulację powietrza, co ochroni izolacje termiczną przed zbędnym zawilgoceniem. Pamiętajmy więc o tym wszystkim, by cieszyć się naszym domem z klinkieru.