Stelągowski radzi.

Czy warto zdecydować się na studia na technicznym kierunku? Jakie mogą być za i przeciw?

Wybranie kierunku kształcenia to jeden z ważniejszych wyborów dla każdego wchodzącego w dorosłość człowieka. Posiadanie pożądanego wykształcenia nie jest wprawdzie gwarantem znalezienia dobrej pracy, lecz bardzo to upraszcza. Mając na uwadze kondycję krajowego rynku pracy jak i jej możliwe zmiany za parę lat, winniśmy się zdecydować na tak zwane przyszłościowe kierunki kształcenia. Zaliczają się do nich głównie kierunki techniczne, które z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Dobrą drogą dla osób posiadających ścisłe zainteresowania będzie niewątpliwie automatyka przemysłowa, robotyka oraz informatyka. Takiego rodzaju kierunki cieszą się niezwykle dużą popularnością, pomimo tego, że nie są w ogóle łatwe (o wyspie zaworowej). Decydując się na studia związane z automatyką przemysłową będziemy w stanie wyjaśnić chociażby to, czym jest wyspa zaworowa i jak można ją praktycznie zastosować, w jaki sposób wykorzystać pozycjoner pneumatyczny itp. Laikowi zagadnienia te na pewno nic nie powiedzą.

zawór

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura

Podobnie jest w kontekście informatyków. Dla zwykłego człowieka temat związany z programowaniem C++ lub PHP to zagadnienia całkowicie abstrakcyjne. Winniśmy w związku z tym poświecić się edukacji i zdobyć kwalifikacje, jakie są niespotykane na rynku pracy i szukane przez pracodawców. Jeśli nie wiemy, które studia wybrać, zastanówmy się gdzie mamy zamiar pracować, a następnie zweryfikujmy wymagania przedsiębiorców na interesujących nas stanowiskach.

W ten sposób uzyskamy informacje, które umiejętności są najbardziej poszukiwane i wybierzemy kierunek kształcenia, jaki pozwoli nam się realizować w tych obszarach (pozyskaj dodatkowe informacje). Miejmy jednak w pamięci, iż studia na kierunku technicznym nie są dla wszystkich. Sprzyjające perspektywy zatrudnienia oraz atrakcyjne pensje oferowane absolwentom studiów technicznych nie powinny zmuszać nas do tego, by zupełnie wyrzec się własnych zainteresowań. Jeżeli nie będziemy podchodzili do studiów i pracy z pasją, możemy mieć pewność, iż nie osiągniemy zbyt dużo.