Stelągowski radzi.

Do czego służy wentylacja w budynkach, jakie będą różnice między wentylacjami grawitacyjnymi i mechanicznymi

Aby wygodnie mieszkać potrzeba kilku elementów, którymi na szczęście obecnie możemy w wygodny sposób sterować. Po pierwsze w domu musi być ciepło, to zapewni grzewcza instalacja, albo podłączona do sieci ciepłowniczej, albo wykorzystująca domowe urządzenia. Ważne jest również zagwarantowanie odpowiedniej jakości powietrza, powinno być ono jak najbardziej świeże i mieć właściwą wilgotność.

system wentylacji

Autor: Kecko
Źródło: http://www.flickr.com
Tu bardzo często stosuje się specjalnie zaprojektowane układy wentylacyjne, powoli w nowoczesnym budownictwie zaczynają być normą, a nie, jak było to jeszcze niedawno, zbędnym luksusem.

Wielu ludzi nie angażuje się specjalnie w problem wentylacji wnętrza, są oni zdania się, że otworzenie okien wszystko pozałatwia. Jednak okna nie w każdym przypadku będzie można otworzyć, oprócz tego po ich zamknięciu powietrze przestaje cyrkulować, i chcąc mieć je odpowiedniej jakości warto jednak zastanowić się nad odpowiednim układem. O wentylacji dobrze jest myśleć już na etapie projektu, jeżeli jednak budynek już stoi, to też nie powinno być dużego problemu z jej wykonaniem – na szczęście montaż wentylacji wentylacje CiK Wiśniewski nie jest jakimś ogromnie trudnym procesem i da się go bez problemów zrobić w już stojących budynkach.

Współcześnie najbardziej popularne są dwie odmiany wentylacji, czyli grawitacyjna i mechaniczna. Wentylacja system rekuperacji o charakterze grawitacyjnym wykorzystuje naturalne fizyczne zjawiska, obieg będzie się odbywał dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym. Jeżeli projekt takiej wentylacji zostanie dobrze zrobiony, to będzie faktycznie charakteryzować się dużą skutecznością, lecz do tego będzie trzeba dużej wiedzy i doświadczenia.

Jeżeli zainteresował Cię taki tekst, sprawdź przykłady (https://mtproject.pl/inwestycja/wilkszyn/) umieszczone tutaj. Z pewnością znajdziesz tutaj coś ciekawego dla siebie.

Takiej wady nie mają układu oparte o układy mechaniczne, są one obecnie najczęściej używane w nowo projektowanych układach. Obieg powietrza otrzymuje się dzięki wykorzystaniu wentylatorów, co zupełnie uniezależnia jej funkcjonowanie od warunków na zewnątrz budynku. Takie instalacje są także dużo bardziej wydajne, a ogromnym ich plusem jest fakt, że nie ma większego ograniczenia jeśli będzie chodzić o prowadzenie rur i przewodów wewnątrz pomieszczeń.