Stelągowski radzi.

Dom energooszczędny i stosowane w nim rozwiązania

Kto z nas nie śni o własnym domu? Lecz posiadanie go nie jest wcale tak łatwą rzeczą. Najważniejszym i decydującym elementem są powody finansowe. Kiedy jednak uda nam się już uzbierać wystarczającą sumę wybudowanie czy kupno, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami pomagającymi nam podczas już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Więcej cennych informacji można znaleźć w portalach budowlanych. Znajdują się tam najnowsze projekty przygotowane przez fachowe biura projektowe.

Każdy, poszukujący pomysłu na swój wymarzony projekt domu, znajdzie coś dla siebie. Ekonomiczny dom jest z pewnością ciekawym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego domu jest wybudowany przed dwoma laty przez rodzinę Köln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. MetodąKluczem do osiągnięcia takiego wyniku jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z zastosowaniem energii odnawialnej.

Przedstawiana porada okazała się dla Ciebie użyteczna? W takim razie poznaj poza tym inne tego typu wpisy i przeczytaj więcej wskazówek.

Jako energie odnawialną wykorzystano połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. Połączenie to dało szansę domownikom gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie (tutaj szczegóły: ) oraz w gorące dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej na dworze.

Autor: OknoPlus

Część z nas decyduje się na kupno już gotowego budynku. Aby nie kupować „kota w worku” powstał dokument stwierdzający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, informuje nas o ilości energii wykorzystanej do ogrzewania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, a również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Posiadając w ręku taki dokument, warto zwrócić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość domu. Pozostając przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji (czyszczenie wentylacji dolny śląsk) nawiewno – wywiewnej mający zawierający odzysku ciepła. Jego zadaniem jest pobieranie zimnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia. Budowa rekuperatora nie umożliwia na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie tego rodzaju systemu i odpowiednie instalacje elektryczne Kraków w mieszkaniu to kompromis pomiędzy oszczędnością energii, a prawidłową wentylacją domu.

drewniany dom

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to należy także wiedzieć jak ją odpowiednio wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym ze sposobów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna powinno być właściwie zrobione – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą odpowiedniego efektu. Najlepiej wykonanie zlecić doświadczonemu monterowi. Wzięcie sprawy w swoje dłonie może tylko przysporzyć kłopotów oraz narazić nas na duże wydatki. Podstawą takiego rodzaju ogrzewania jest właściwe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie pomiędzy sobą nie powinna być zbyt duża (100-300mm), ponieważ wtedy w domu zapanuje chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych warto zagęścić ilość rur, poniważ panują tam większe straty takie ogrzewanie trzeba porządnie zapoznać się z wszystkimi zagadnieniami, gdyż prawidłowo wykonane zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest ważne, jednak nie najważniejsze. O wiele bardziej ważne jest zabezpieczenie go przed wizytą nieproszonych gości. Pierwszą przeszkodą na jaką musi trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwość rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części znajdującej się w domu, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także skontrolować czy zostały one zamknięte. Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć trochę chronieni możemy się poddać bardziej przyjemniejszym czynnościom. Dekorowanie ścian sprawi nam dużo satysfakcji, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt. Z pewnością przydatne okażą się fototapety. Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dobrać nam fototapetę odpowiednią do naszego mieszkania. Mamy także możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy patrzeć każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś przepiękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się natura. Jej ogromne kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał możliwość ją widzieć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. Aby móc całkowicie cieszyć się ich pięknem, należy poznać tajniki jej uprawy i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Należy również nie zapominać, że ta ślicznotka jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego trzeba uważać na nasze dzieci i domowe zwierzątka. Kwiaty te na pewno będą się idealnie współgrać z pielęgnowanym i równym trawnikiem. By jednak radował nasze oko, o trawnik warto odpowiednio zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie możemy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio pielęgnowany, gęsty i równy może pełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech.

Aby być pewnym, że nasze pociechy bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeżeli akurat nie mamy ochoty być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo interesującym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać różną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często mają funkcje domku letniskowego pod miastem na działce.Kiedy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, warte polecenia może być drzewko bonsai. Należy jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować piękny okaz, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.