Stelągowski radzi.

Jak dobrać dobre oświetlenie do łazienki oraz czym się kierować w trakcie zakupu lamp?

Łazienka, pomimo że zwykle jest małym pomieszczeniem wymaga zainstalowania paru punktów świetlnych. Przed zakupieniem lampy z kryształami, czy innych ciekawych modeli należy przyjrzeć się swojej łazience i określić jej strefy.

Prócz centralnego źródła światła powinno być osobne światło w pobliżu wanny i właściwie skomponowane oświetlenie nad lustro łazienkowe. Trzeba rozłożyć oświetlenie dekoracyjne, wprowadzające odpowiedni nastrój przy braniu relaksującej kąpieli. Oświetlenie ogólne zastępuje zwykłe światło dzienne. Z całą pewnością powinno zostać zmontowane w centrum łazienki. Światło powinno być dość mocne. Lampy z kryształami nie koniecznie pasują do wszystkich łazienek. Znacznie lepiej sprawdzają się tu plafony, ponieważ są hermetyczne, a ich budowa (laboratorium akredytowane) sprzyja do utrzymania czystości. Lustro stanowi centrum łazienki, z tego powodu trzeba dołożyć wszelkich starań żeby oświetlenie łazienkowe nad lustro było zarówno funkcyjne ale i dekoracyjne.

lustro w łazience

Autor: Saint-Gobain Glass
Źródło: Saint-Gobain Glass

Lustro musi umożliwiać przeglądanie się, z tego powodu światło dookoła niego musi być równomiernie rozprowadzone, by właściwie oświetlać twarz. Halogeny pomimo że dają mocne światło i umożliwiają ruchome, nie powinny być montowane jako oświetlenie nad lustro łazienkowe. Dają bowiem punktowe światło, co sprawia, że twarz jest niewłaściwie oświetlona. Gdy rozkład łazienki na to pozwoli można zastosować kinkiety po obu stronach lustra, zachowując tym sposobem symetrię. Należy je wieszać mniej więcej na wysokości oczu. Dobrze, by były to kinkiety z zamkniętymi kloszami. Rozpraszają przez to światło oraz równomiernie oświetlają twarz. Oświetlenie łazienkowe nad lustro musi w głównej mierze spełniać tę funkcję.

łazienka

Autor: Zehnder
Źródło: Zehnder
Nigdy nie należy zamieszczać innego oświetlenia naprzeciwko lustra.

Zaprezentowany temat przygotowaliśmy mając na myśli Twoje potrzeby. Czekamy na twoją informację, czy spodobał Ci się opis. Daj nam znać – przejdź do oferty (https://rolety123.pl/bemowo-oferta-rolety-plisy-moskitiery/) .

Odbija ono wówczas światło, które będzie raziło w oczy i tworzyło niepotrzebne odblaski. Dodatkowe oświetlenie przy wannie bądź prysznicu jest bardzo ważną sprawą. Często się zdarza, iż centralne światło nie dociera do wnęk oraz zabudowy prysznicowej. Warto w takim przypadku zainstalować bardzo modne oświetlenie LED zamieszczane w fugach. Ledy nie tylko zużywają mało prądu, tworzą przy tym fajny element ozdobny.

Oświetlenie w łazience przede wszystkim musi być funkcjonalne, ozdobne a także bezpieczne. Przepisy budowlane dokładnie określają granice stref w łazience i związane z nimi normy.