Stelągowski radzi.

Jakie formalności musimy załatwić przed rozpoczęciem budowy domu?

Z pewnością wielu osobom marzy się własny jednorodzinny dom. Jest on kojarzony między innymi z wygodą, dostępem do własnego ogrodu, możliwością przesiadywania na dworze kiedy tylko mamy chęć. Czy jednak dobrze jest pochopnie podejmować tak ważną decyzję pod wpływem pozytywnych wizji oraz emocji. Warto dowiedzieć się jak wyglądają etapy tego procesu oraz jakie dokumenty należy załatwić, by wiedzieć co nas czeka. Kupno działki oraz decyzja o lokalizacji to właściwie początek istotnych decyzji. Trzeba brać pod uwagę to, jak wyglądają plany rozwoju takiej okolicy oraz jakie udogodnienia mamy na miejscu, chodzi o sklepy, przedszkola, dobrą komunikację miejską.

projekt nowoczesnego domu

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną rzeczą będzie wypis z planem zagospodarowania przestrzeni albo decyzja o warunkach zabudowy. Po takie dokumenty należy pójść do Urzędu Gminy. Później będziemy musieli sprawdzić takie rzeczy jak możliwości podłączenia gazowego, energetycznego oraz oddymianie pomieszczeń wodno-kanalizacyjnego. Należy zwrócić się do odpowiednich zakładów z prośbą o przedstawienie warunków technicznych tego typu złączy. Wydawać by się mogło, że to już sporo, jednak to jeszcze nie koniec, ponieważ będą potrzebne jeszcze dokumenty od zarządu dróg, na jakich będzie decyzja o możliwości połączenia naszego gruntu z najbliższą drogą publiczną, tak abyśmy mieli dostęp do wyjazdu.

Prócz tego potrzebne będą też wyrys działki z mapy ewidencji gruntów jak i wypis z rejestru gruntów. Kolejny krok to projekt, natomiast nim się na coś zdecydujemy trzeba udać się do geodety, w celu pozyskania potrzebnych informacji dotyczących naszego kawałka gruntu. To pomoże przy późniejszym projekcie. Następnie trzeba zastanowić się nad projektem domu. Są do wyboru gotowe projekty domów jednorodzinnych, które architekt musi zaadaptować do naszej konkretnej działki, lub też całkiem nowy projekt, jaki oczywiście jest droższy – oto niektóre z projektów domów jednorodzinnych. Jak wiadomo, wykonanie nowego projektu jest czasochłonne dlatego należy się tu liczyć z większymi kosztami.

Warto popytać pośród tych, którzy niedawno budowali własne domy o dobre projekty domów. Często dopiero po jakimś czasie użytkowania widać wszystkie wady i zalety. Na koniec warto być świadomym tego, iż od 2015 roku pozwolenie na budowę domu nie jest potrzebne. Wystarczy tylko zgłoszenie, które w dużym stopniu ułatwia całą procedurę. Jeżeli w czasie miesiąca starosta nie przedstawi swojego sprzeciwu, możemy zacząć budowę domu, w tym momencie przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Trzeba więc pomyśleć dobrze czy jesteśmy na to gotowi.