Stelągowski radzi.

Jakie powinniśmy mieć zabezpieczenia przeciwko pożarom? Co jest konieczne jeśli dojdzie do pożaru? O jakich rzeczach pamiętać?

Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy dom kojarzy się z bezpieczeństwem, lecz jednak czy rzeczywiście przez cały czas jesteśmy bezpieczni w miejscu zamieszkania? Do jednych z najczęściej występujących zagrożeń należą pożary, które niestety mogą zdarzyć się wszędzie, dlatego też powinniśmy być przygotowani na każda ewentualność.

alarm przeciwpożarowy

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

Czy chcielibyśmy tego czy nie, co pewien czas docierają do nas wieści o wybuchających pożarach, jakie kończą się czasem śmiertelnymi ofiarami. Dość często winę za zaprószenie ognia ponoszą lokatorzy, jacy nie za bardzo dobrze zatroszczyli się o własne bezpieczeństwo, ponieważ nie wyposażyli domu we właściwe zabezpieczenia przeciwpożarowe. Co gorsza nie stosują się do najważniejszych zasad. Tego typu zabezpieczenia zaś powinny znaleźć się w każdym miejscu, w jakim się gotuje, ogrzewa czy korzysta ze sprzętów elektrycznych- zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Dom może być uznany za bezpieczny tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnymi żywiołami, jak przykładowo pożar. Celem zabezpieczeń jest nie tylko ochrona przed pożarem, ale również przed niekorzystnym działaniem płomieni. Na pewno dla bezpieczeństwa niezbędne są czujniki dymu. Jest to urządzenie, jakie będzie stanowić podstawowe wyposażenie każdego domu. Niestety nie ustrzeże ono domowników przed pożarem, lecz jest w stanie uratować im życie, gdyż dosyć wcześnie jest w stanie ostrzec przed rozprzestrzeniającym się ogniem. Na pewno musimy posiadać gaśnicę. Na każdej znajduje się etykieta z informacją o jej przeznaczeniu i sposobie użycia. Gaśnice przeznaczone do użytku domowego są uniwersalne, mają mały ciężar, są proste w działaniu, dlatego do ich użycia nie trzeba jakiegoś przeszkolenia. Mają ekologiczny i nietoksyczny środek do gaszenia.

strażacy, straż pożarna

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com
Do użycia w domu najlepsze są gaśnice proszkowe, jakie z dużą skutecznością gaszą sporą liczbę materiałów. Pomocny może być też koc gaśniczy, jaki zrobiony jest z włókna szklanego. Ma powierzchnię mniej więcej trzech metrów kwadratowych, przy jego pomocy można ugasić przykładowo zajęte od ognia ubranie. Takie trzy rzeczy to niezbędne podstawy, jednakże warto pomyśleć o dodatkach bardziej zaawansowanych, przykładowo sterowanie bram.

Będziemy dzięki temu czuć się o wiele bardziej bezpiecznie- zdalne sterowanie bram. Kiedy w grę wchodzi poczucie bezpieczeństwa dobrze jest zrobić wszystko co w naszej mocy aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji.