Stelągowski radzi.

Klapy do odprowadzania dymu, system oddymiania – o jakich aspektach dobrze pamiętać w domu oraz budynku firmowym?

Nie raz, nie dwa słyszeliśmy jak na sygnale gnał w miejsce jakiegoś pożaru wóz strażacki. Niestety często takie wezwania kończą się tragicznie. Strażacy, owszem gaszą pożar, jednak bywa, że i tak giną ludzie. Praca strażaka nie jest łatwa. Ludzie będący strażakami muszą być silni i mieć odwagę, ale powinni być również odpowiedzialni. Jednak nawet świetnie wyszkoleni strażacy, nie mogą wiele zrobić, kiedy okazuje się, że dom nie jest w żaden sposób zabezpieczony na wypadek pożaru.

klapy dymowe

Autor: Lena LeRay
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście budynki użyteczności publicznej sprawdza się pod względem ochrony przeciwpożarowej. Bez odpowiednich certyfikatów budynki nie mogą zostać otwarte i nie zostaną udostępnione do wykorzystania. Poza tym ludzie mimo tego, że są mają zajęcia z BHP to i tak w trakcie pożaru wpadają w panikę i więcej ludzi ginie albo jest poturbowanych właśnie przez ludzką histerię. Jednak bardzo ważne jest, żeby duże budynki były wyposażone w klapy dymowe, a na temat więcej tutaj – w tym odnośniku. Są one bardzo często instalowane na dachach, żeby temperatura wewnątrz budynku zmniejszyła się, ale również żeby można było bezpiecznie wydostać ludzi. Dzięki takim klapom zmniejsza się straty związane z zaprószeniem ognia. Warto o nich pamiętać, kiedy tworzy się nowy budynek.

czujnik dymu

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy dobrze wie w jaki sposób może skończyć się pożar. Bywa, że pożary są często spowodowane przez brak ludzkiej roztropności. Jednak, żeby nie skupiać się tylko o ludziach, którzy jak wiadomo popełniają pomyłki, dobrze pamiętać o urządzeniach przeciwpożarowych. Świetnym rozwiązaniem są systemy oddymiania, które pozwalają w szybki sposób pozbyć się dymu z domu, w którym doszło do zaprószenia ognia. Takie systemy oddymiania są złożone z paru elementów, a najbardziej istotnym jest czujnik oddymiania oraz czujnik pożarowy. Więcej informacji w serwisie http://afg.poznan.pl/pl/shop/systemy_oddymiania.html.
Budynki z lokalami użyteczności publicznej są automatycznie w system oddymiania wyposażone, jednak zwykłe domy, nie, a warto byłoby pamiętać o ochronie przeciwpożarowej. Zwłaszcza, jeżeli w naszych domach są dzieci. Jest ogrom firm, które z chęcią założą pasujący do naszego budynku system oddymiania, który okaże się świetną opcją poprawiającą jakość ochrony przeciwpożarowej.

W tej kwestii lepiej dmuchać na zimne. W starych budynkach, czasem nie powinno się już mieszkać, bo ich stan jest wręcz zatrważający. Ryzykujemy nie tylko, to, że dom runie, ale też swoje życie.