Stelągowski radzi.

Małe oczyszczalnie ścieków jako rozwiązanie na obszarach nie objętych kanalizacją.

Na terenach nieskanalizowanych coraz to częściej stosowane są małe oczyszczalnie ścieków, określane przydomowymi. To wyjście, jakie sprawdza się w polskich warunkach od przeszło 15 lat jako rozwiązanie estetyczne a zarazem łatwe i tanie w eksploatacji. Termin „małe oczyszczalnie ścieków” dotyczy kompletnych armatur odbierających ścieki od 4 do 200 osób.

Mała oczyszczalnia z oferty Kingspan Klargester jest dobrym rozstrzygnięciem dla domku jednorodzinnego, pensjonatów, szkół i przedszkoli. Odciek z oczyszczalni posiada skład zgodny wymogom prawa polskiego a także unijnego. Na współczesnym rynku polskim bywa mnogość rzetelnych firm spełniających surowe warunki techniczne a także zapewniających całościowe rozwiązania. Istnieją też różne technologie, ale zasada działania pozostaje taka sama czyli oczyszczanie musi być co najmniej dwustopniowe.

Jak wygląda i działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków BioDisc®

Źródło: klargester.pl

Podczyszczanie czyli beztlenowy etap oczyszczania odbywa się w osadniku gnilnym czyli wstępnym w zbiorniku z tworzywa sztucznego (najczęściej polietylenu) usytuowanego pod powierzchnią gruntu. W zbiorniku (szerzej w serwisie http://maragency.pl/kategoria/podziemne/grp/11) mają miejsce procesy sedymentacji, czyli osadzania i flotacji, czyli wypływania dużych zanieczyszczeń. Osady pozostające na dnie winny być okresowowybierane. Zanieczyszczenia flotujące są zbierane na filtrze biologicznym przy wylocie z zbiornika.

Pracę zbiornika wstępnego można ulepszyć przez dodanie do niego substancji bakteryjnych (bioaktywatorów). Występuje wówczas biologiczny rozkład zanieczyszczeń. Wymiar zbiornika zależy od ilości produkowanych ścieków. Można także rozbudowywać część podczyszczającą, konstruując baterię osadników albo zastosować osadniki dwu lub trzykomorowe. Użytkujący widzi na powierzchni gruntu tylko pokrywy studzienek rewizyjnych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Wykorzystywanie oczyszczalni jest łatwe i tanie ale niezbędne są jednak okresowe kontrole pracy poszczególnych części takich jak: osadnik, studzienka, złoże. Najważniejsze jest kontrolowanie ilości osadu w osadniku wstępnym a również pozbywanie się go raz na 1,5 roku. Czynność tą może wykonać pracownik firmy zakładającej oczyszczalnię. Jeżeli oczyszczalnia sprawdź na ma zbiornik przeznaczony do oczyszczania biologicznego, konieczne jest przeprowadzać okresowe płukanie złoża. Oczyszczalnie, które zostały zrobione do tej pory, działają bezawaryjnie pod zastrzeżeniem rzetelnego wykonania, a ewentualne błędy są stosunkowo proste do wykrycia i usunięcia.