Stelągowski radzi.

Na jaki rodzaj posadzki się zdecydować?

Kolor posadzek w sposób znaczący wpływa na aranżację pomieszczenia. Jaki rezultat estetyczny uzyskamy, kiedy zdecydujemy się na ciemną podłogę, a jaki, gdy postawimy na jasną? Egzotyczne gatunki drewna będą efektowne, ale mają swe wymagania. Preferują obecność szlachetnych materiałów oraz wysoki połysk.

parkiet

Autor: Niels Heidenreich
Źródło: http://www.flickr.com
Świetnie prezentują się na większych powierzchniach, zestawione z metalem, ze szkłem lub kamieniem. W podobnym wnętrzu najważniejszą ozdobą są równe płaszczyzny samych materiałów. Sugeruję w oszczędny sposób dobrać meble o geometrycznych, prostych formach, korespondujące odcieniem oraz usłojeniem z posadzką, choć niekoniecznie z tegoż samego rodzaju drewna. Uważajmy, żeby nie przesadzić z dekoracjami.

Jeżeli idzie o kolory, ciemna podłoga drewniana będzie tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowi tylko połączenie ścian w czystej bieli z bardzo ciemnym zabarwieniem drewna. Bezpieczniej jest postanowić na ciepłe odcienie. Warto także pokusić się o głęboki odcień na jednej bądź dwóch ścianach.

Natomiast jasne posadzki powiększają wizualnie wnętrza. Dają wrażenie naturalności. Nie narzucają się. Nie wybredne co do stylu, zgodzą się niemal z każdym, nadając mu jednocześnie oryginalną interpretację. Mieszkanie(zobacz projektowanie instalacji sanitarnych purevent) nowoczesne? Umieśćmy proste, lekkie sprzęty, dodajmy srebrny metal oraz nieco oryginalnych dodatków. Można urządzić pomieszczenie również rustykalnie, za pomocą wikliny i patynowanego drewna czy w stylu skandynawskim – dołączając kolorowe akcenty. Wystrzegać się należy tylko przeciążenia. Sprzęty do jasnych podłóg mogą być białe bądź ciemne. Jasne potrzebują zazwyczaj dodatku żywej barwy na zasłonach, poduszkach lub narzutach, natomiast ciemne sprzęty na jasnej podłodze powinny być lekkie, nieomal ażurowe.

Takowe posadzki możemy zestawiać zarówno z jasnymi, jak i z ciemniejszymi ścianami. Pierwsze połączenie jest doskonałe do wnętrz słabiej doświetlonych, gdyż powiększy przestrzeń. Z kolei połączenie jasne-ciemne jest wyrazistsze, i nadaje pomieszczeniu zdecydowany charakter. Do jasnych posadzek najlepiej pasują też materiały z naturalnych włókien.

Ponieważ posadzki w większości wypadków służą nam wiele lat, zainwestujmy w trwałe surowce. Dobrym wyborem może być dla przykładu dębowa deska. Jeśli idzie o podłogi drewniane producent na pewno udzieli nam na nie długoletniej gwarancji.