Stelągowski radzi.

Niezwykle przydatne urządzenia do sortowania śmieci

Segregacja śmieci bardzo długo było w Polsce zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Niewiele osób trzymało w mieszkaniu więcej niż jeden pojemnik na odpady. Ostatnimi czasy uchwalono ustawę o sortowaniu śmieci i sytuacja wreszcie po długim czasie zmieniła się. Dla wielu osób sortowanie śmieci stawało się przez pierwszy okres czasu dużym problemem. Zwłaszcza osoby starsze nie wiedziały do końca, gdzie i jak wyrzucać odpady. Inną kwestią było nie do końca umiejętne przeprowadzenie wdrożenia nieznanego wcześniej sposobu dzielenia śmieci przez urzędników. Brakowało odpowiednich opisów i akcji informacyjnych, przez co tworzyło się niemałe zamieszanie i wzrastały zbędne negatywne nastroje względem segregacji odpadów.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci

Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com
Wydziela się aktualnie kilka typów koszów na odpady. Jednym z nich jest pojemnik na papier. W takim koszu można umieszczać różnego typu śmieci jak gazety, różnego rodzaju czasopisma czy też ewentualnie książki, stare (zobacz wyłączniki retro) niepotrzebne zeszyty i wszelkiego gatunku kserówki, z jakich już nie korzystamy. Do tego oczywiście pojawią się tutaj także kartony oraz materiały wykonane tylko z tektury. Nie wolno wyrzucać do tego typu koszów z kolei opakowań z folią aluminiową, jakie składujemy po mleku czy napojach w kartonikach, ani też tłustych kartek, czy kalek.

Następnym rodzajem kosza do segregacji jest żółty pojemnik na plastik. Możemy tutaj składować wszystkie opakowania wykonane z plastiku, po kremach, jogurtach, margarynach, do tego butelki plastikowe po sokach, ale także powinny się tutaj znaleźć pudełka kartonowe, których wewnętrzne ścianki ścianki biurowe zostały wyklejone materiałami sztucznymi, jak aluminium, czy też opakowania po sokach kartonowych, które składają się również z folii. Wyrzucimy tutaj także wszelkie torebki i jednorazówki z plastiku. Ważne jest, żeby pamiętać, że do takiego pojemnika wkładamy również aluminiowe opakowania i drobny złom. Nie wolno umieszczać tutaj na pewno styropianu, ani opakowań po olejach, lekach, czy innych tego typu.

Trzeci pojemnik jest na szkło. Umieszczamy tam wszelkie butelki szklane po sokach i jedzeniu, ale nie wyrzucamy nakrętek. Pamiętajmy, że nie wolno składować tam żarówek, czy też porcelany, luster czy szyb samochodowych.

Kosze do sortowania śmieci (więcej szczegółów tutaj: funkcjonalne kosze do sortowania śmieci) pojawiają się jeszcze w dwóch rodzajach. Pojemniki w kolorze brązowym , w których umieszczamy odpady organiczne a także koloru szarego. W nich składujemy różnego typu śmieci, jakie do recyklingu się nie nadają.