Stelągowski radzi.

Ocynk ogniowy – co to jest? i czemu jest konieczne?

Cynk jest powszechnie stosowanym pierwiastkiem w zabezpieczaniu elementów stalowych przed rdzewieniem.
Taka strategia zabezpieczająca nazywa się ocynk ogniowy. Profesjonalna cynkownia jest wyposażona do ocynku ogniowego nawet najbardziej różnorodnych elementów.

konstrukcje stalowe

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Udanie się do cynkowni jest musowe – gdyż każdy indywidualny fragment musi zostać zanurzony w specjalnych wannach wypełnionych określoną kompozycją cynku oraz dodatkowych substancji chemicznych. Bez tego uzyskanie oczekiwanego rezultatu ochronnego w formie większej kondycji części ze stali i ich pewnego zabezpieczenia (http://afg.poznan.pl/oferta/klapy-dymowe/7) przed rdzewieniem jest nierealizowalne.

Po co kąpiele?

Metoda zanurzeniowa wykorzystująca ocynk ogniowy gwarantuje dostanie się do każdej mikroskopijnej luki w formie elementu wykonanego ze stali – czym jest ocynk ogniowy?. Roztopiony cynk w w czasie kąpieli, której poziom osiąga 450 stopni C, rozlewa się wszędzie wewnątrz podtapianego fragmentu.Ocynk ogniowy, który przeprowadza cynkownia ogniowa nie jest taki sam, w końcowym efekcie pokrywa cynkowa wykazuje zróżnicowane właściwości. Skutek zależny jest od paru standardowych zmiennych jak:- Skład chemiczny zanurzanego elementu wykonanego ze stali- Grubość jak i rozmiar elementu- Całościowa grubość oraz docelowy rozmiar gotowej konstrukcji. – Poziom takich substancji jak krzem jak i fosfor.- Długość czasu, w którym komponent przetrzymywany jest w kąpieli cynkowej- Nierówności powierzchni elementu.

Dzięki stosowaniu przez cynkownie różnorodnych mieszanek do ocynku ogniowego, ostateczne dodatnie efekty są zauważalne w elementach wykonanych ze stali od razu.
Ocynk ogniowy kształtuje pewną powłokę przeciw rdzy, która dodaje nowy poziom funkcjonalności do wszystkich konstrukcji wykonanych ze stali lub żeliwnych. Efekt – wzrost wytrzymałości na porowatość.
Ochrona cynkowa nie jest jednostajna – ma ona zakres warstwowy, dzięki temu procedurę cynkowania można repetować.