Stelągowski radzi.

odbieraków prądu

Odmienna nazwa odbieraka prądu to pantograf. Powszechnieprzyswojona definicja objaśnia, że odbieraki prądu to składnikimaszynylubnarzędzia zasilanego z zewnątrz energią elektryczną.

Odbierak prądu jednoczy się z przewodem jezdnym albo szyną prądową. Podsumowując – narzędzie służy po prostu do odbierania prądu, którywykorzystywany jest do pracy rozwojowej całego urządzenia.
Odbieraki prądu wykorzystywane są na dachach (www.megastyro.pl/eps-100-038-dach/podloga.html) lokomotywy elektrycznej, tramwaju czy elektrycznego zespołu trakcyjnego. Według innej definicji odbieraki prądu to aparatywykorzystywane do ruchomego sprzężenia stykowego sieci trakcyjnej z elektrycznym obwodemgłównym pojazdu trakcyjnego. Co tak właściwieznaczywyraz ‘trakcja’? Trakcja to typ zasilania pojazdu szynowego. Urządzenia tego rodzajuporuszają się po szynach użytkując wewnętrzny mechanizm napędowy. Pojazd kolejowy porusza się na kołach albo poduszce magnetycznej – bonusy. Tym samym za pojazd kolejowy można uznać zarówno pociąg, jak i tRAMwaj, metro czy kolej przemysłową. W obrębiemaszyn szynowych należywyszczególnić pojazdy trakcyjne poruszające się za pomocą własnegoźródła zasilania.
zdjęcie weselne

Autor: JULIAN MASON
Źródło: http://www.flickr.com
możliwości

Autor: Joe Martin
Źródło: http://www.flickr.com
Wymienia się odbieraki górne oraz odbieraki dolne. Odbieraki górne współdziałają z siecią trakcyjną, tymczasem dolne odpowiednikipobierają energię z tak zwanej trzeciej szyny (zweryfikuj te opinie) prądowej, jaka prowadzona jest do nich równolegle.

Aby pobierakuaktywnił pojazd trakcyjny, trzeba go unieść do sytuacji roboczej. Trzebazatemprzyczynić się do styku z przewodem jezdnym. Odbieraki prądu będą funkcjonowaćsprawnie z użyciem sprężonego powietrza.