Stelągowski radzi.

Rachunek za gaz ziemny – za co tak w istocie płacimy?

Największym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, to znaczy Polskie Górnictwo Naftowe oraz Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta teraz kilkanaście milionów osób na terenie Polski. Gazu używamy do gotowania, podgrzewania wody, niektórzy mają także ogrzewanie na gaz, skrótowo mówiąc, gaz jest nam nieodzowny do życia i w naszych domach korzystamy z niego wszelkiego dnia. Gaz ziemny jest szacowany za metr sześcienny, niemniej ceny gazu zdołają się różnić w zależności od rejonu albo grupy taryfowej.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Przeciętna stawka za gaz ziemny na terenie Polski to około 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to względnie rozległy wydatek – więcej o gazie ziemnym. Chociaż nie wszyscy płacą nieduże rachunki za gaz (szczegółyna ten temat biuroinwest.pl/oferta/przeglady-techniczne-obiektow-budowlanych/). Jeżeli w naszym domu na gaz mamy wyłącznie kuchenkę, to koszta zdołają być naprawdę nieduże. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz zdołają dać w wyniku nawet do 10-15 złotych miesięcznie.

Jeśli możesz uzyskać pozostałe dane na ten wątek, to wykorzystaj to i wejdź na poniższy link i przeczytaj szczegóły.

Z pewnością koszta te nie są znaczne. Niemniej jednak jeśli w naszym domu posiadamy nie wyłącznie kuchenkę gazową, ale również gazowe ogrzewanie lub wodę podgrzewaną na gaz – wtenczas musimy liczyć się ze sporo wyższymi rachunkami nawet do kilkuset złotych miesięcznie.

Jak już napomknęliśmy na ceny gazu mają wpływ także grupy taryfowe. Dziś zdołamy wyróżnić trzy taryfy – W1, W2 oraz taryfę W3. Im niższą taryfę mamy, tym mniejszy rachunek za gaz uiścimy. Jeżeli zużywamy wielką ilość gazu, wówczas obowiązują nas ceny z wyższej taryfy, jeśli używamy mało gazu – wtenczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, inaczej W1.

Pożądane byłoby zorientować się jaką taryfę mamy. Jeśli za gaz płacimy dużo, możemy zastanowić się nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej gotowania na kuchence gazowej lub mniejsze ogrzewanie może sprawić, że uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co korzystnie wpłynie na nasz rachunek za gaz. Oprócz zużycia i opłaty taryfowej opłacamy również abonament za gaz. Jest to cena, którą ponosi każdy z nas, z racji tego, iż gazownia ot tak dostarcza nam gaz. Co więcej nasz rachunek za gaz obejmuje też opłatę sieciową stałą oraz zmienną. Zapłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, natomiast zmienna – za dawanie gazu, jaki posiada wskazane właściwości i parametry.