Stelągowski radzi.

Szeroki pakiet wykorzystania urządzeń automatycznych

Dział inżynierii mechanicznej – pneumatyka, zajmuje się budowaniem i powszechnym wykorzystaniem urządzeń, w których przenoszenie energii i sterowanie realizowane jest przy pomocy powietrza pod ciśnieniem.

warsztat

Autor: Marcelo Campi
Źródło: http://www.flickr.com
Obecna nauka o wykorzystaniu sprężonego gazu charakteryzuje się niesamowicie szerokim obszarem zastosowania. Wykaz zastosowań pneumatyki jest tak wielki, że nie sposób wymienić nawet ich niewielkiej części. Pomimo że narzędzia pneumatyczne coraz częściej współzawodniczą z napędem elektrycznym czy ze sprzętem hydraulicznym, to jednak ze względu na bardzo długi katalog walorów cieszy się ciągle ogromną sławą.

Z tą techniką, stykamy się codziennie, najczęściej tego nie dostrzegając. W pojazdach za nasz komfort jazdy odpowiedzialne są aktywne amortyzatory automatyczne. W takich zawieszeniach zamiast typowego amortyzatora, używa się poduszkę napełnioną sprężonym powietrzem. Codziennie korzystamy z pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych, które robione są przez maszyny oparte w dużej mierze na napędzie pneumatycznym. Urządzenia pneumatyczne stosuje się do: napędu maszyn transportowych – podnośników, podajników, obrotnic. Jednymi z popularniejszych w automatyce narzędzi używanych do poruszania, przemieszczania, obracania i pozycjonowania są siłowniki pneumatyczne, służące m.in. do otwierania klap, otwierania okien.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Z metodyką przy użyciu energii sprężonego gazu stykamy się również w procesie przydomowa oczyszczalnia ścieków i segregowania płodów rolnych są to: osadniki, cyklony, rzutniki, wialnie i młynki itp. W systemach pneumatycznych wykorzystuje się zawory.

Czy prezentowany artykuł Cię zafascynował? W takim wypadku sprawdź odmienny polecany serwis www (https://anotis.pl/oferta/), który również posiada ciekawe materiały.

Jako zasadnicze zespoły części pneumatycznych układów napędu i kierowania można wymienić m.in. – części kierujące działaniem członów wykonawczych, w tym zawór rozdzielający, zawór zwrotny, reduktor ciśnienia. Trudno byłoby znaleźć dział przemysłu, w którym nie stosuje się narzędzi przy użyciu energii sprężonego powietrza . Prasy pneumatyczne (dowiedz się więcej) od wielu lat posiadają istotną rolę w różnorodnych obszarach przemysłu m.in. w kopalnictwie, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji, farmacji, obróbki skrawaniem.