Stelągowski radzi.

Szeroki pakiet wykorzystania urządzeń automatycznych

Dział inżynierii mechanicznej – pneumatyka, zajmuje się budowaniem i powszechnym wykorzystaniem urządzeń, w których przenoszenie energii i sterowanie realizowane jest przy pomocy powietrza pod ciśnieniem.

warsztat

Autor: Marcelo Campi
Źródło: http://www.flickr.com
Obecna nauka o wykorzystaniu sprężonego gazu charakteryzuje się niesamowicie szerokim obszarem zastosowania.

Ten artykuł, który teraz czytasz posiada interesujące informacje, lecz jeżeli pragniesz uzyskać zbliżone informacje na podnoszony temat, to sięgnij po szczegóły (https://www.ekodrensklep.pl/produkty/przepompownie).

Wykaz zastosowań pneumatyki jest tak wielki, że nie sposób wymienić nawet ich niewielkiej części. Pomimo że narzędzia pneumatyczne coraz częściej współzawodniczą z napędem elektrycznym czy ze sprzętem hydraulicznym, to jednak ze względu na bardzo długi katalog walorów cieszy się ciągle ogromną sławą.

Z tą techniką, stykamy się codziennie, najczęściej tego nie dostrzegając. W pojazdach za nasz komfort jazdy odpowiedzialne są aktywne amortyzatory automatyczne. W takich zawieszeniach zamiast typowego amortyzatora, używa się poduszkę napełnioną sprężonym powietrzem. Codziennie korzystamy z pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych, które robione są przez maszyny oparte w dużej mierze na napędzie pneumatycznym. Urządzenia pneumatyczne stosuje się do: napędu maszyn transportowych – podnośników, podajników, obrotnic. Jednymi z popularniejszych w automatyce narzędzi używanych do poruszania, przemieszczania, obracania i pozycjonowania są siłowniki pneumatyczne, służące m.in. do otwierania klap, otwierania okien.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Z metodyką przy użyciu energii sprężonego gazu stykamy się również w procesie oczyszczania i segregowania płodów rolnych są to: osadniki, cyklony, rzutniki, wialnie i młynki itp. W systemach pneumatycznych wykorzystuje się zawory.

Czy prezentowany artykuł Cię zafascynował? W takim wypadku sprawdź odmienny polecany serwis www (https://anotis.pl/oferta/), który również posiada ciekawe materiały.

Jako zasadnicze zespoły części pneumatycznych układów napędu i kierowania można wymienić m.in. – części kierujące działaniem członów wykonawczych, w tym zawór rozdzielający, zawór zwrotny, reduktor ciśnienia. Trudno byłoby znaleźć dział przemysłu, w którym nie stosuje się narzędzi przy użyciu energii sprężonego powietrza . Prasy pneumatyczne (dowiedz się więcej) od wielu lat posiadają istotną rolę w różnorodnych obszarach przemysłu m.in. w kopalnictwie, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji, farmacji, obróbki skrawaniem.