Stelągowski radzi.

Użycie klimatyzatorów oraz osuszaczy

Lata temu jednemu Brytyjczykowi potrzebne było urządzenie do osuszania papieru. Było niezbędne w jego zakładzie, gdzie było niewiele przestrzeni, a powszechna wilgoć była nie do zniesienia. Był przy tym na tyle bystrym człowiekiem, że postanowił stworzyć takie urządzenie we własnym zakresie; udało się, a nieoczekiwanym skutkiem ubocznym, oprócz redukcji pary wodnej w powietrzu, okazało się spore obniżenie temperatury. Trzeba było być głupcem, aby nie użyć takiego przypadku.

klimatyzator

Autor: FUJIAIRE
Źródło: FUJIAIRE
Dzisiaj klimatyzatory (przejdź) są obecne nie tylko w obiektach publicznych, zakładach, urzędach. Chłodzenie powietrza spisuje się także znakomicie od kilkunastu lat w autobusach, a od znacznie dłuższego czasu w samochodach.

Nie ma również żadnych przeszkód w tym, żeby także w mieszkaniach prywatnych wykorzystywać klimatyzatory Warszawa jest miejscem, w którym lokatorzy bardzo chętnie pozwalają sobie na takie luksusy; mimo że zdaje się, że klimatyzator oferowany przez firmę Klima – aleklima.pl/artykuly/przeglad-klimatyzacji-naprawa-klimatyzatorow-warszawa-i-okolice;more=2125229779-Top będzie urządzeniem, które bywa drogie i nieekonomiczne w eksploatacji, w Warszawie, oraz skromniejszych, nieco biedniejszych miejscowościach, można znaleźć dużo mieszkań, których gospodarze już lata temu zdecydowali przerzucić się z słabowitych wiatraczków na konkretnie działającą klimatyzację. Świetne urządzenie na upały. Choć nie da się zapomnieć, że w zastosowaniu do prywatnego użytku klimatyzatory nie są najkorzystniejsze i pobór energii elektrycznej tak czy inaczej będzie zauważalny w rachunkach za energię.

schemat

Autor: Armacell,
Źródło: Armacell,

Podobnym w metodzie funkcjonowania, mimo że inaczej zbudowanym urządzeniem jest osuszacz. Osuszacze są najczęściej widywane na placach budowy, nad którymi prace dobiegają końca. Ciężko w praktyce spotkać w takich miejscach tego typu urządzenie, gdyż mało kto jest w stanie wejść do świeżo postawionego budynku, ale osuszacze bywają w takich miejscach niezastąpione do suszenia jeszcze wilgotnych zapraw, farb i pozostałych materiałów, jakie stają się gotowe do użytku, gdy wyschną. Innym, znacznie poważniejszym, wymagającym wydajniejszego funkcjonowania, ale rzadszym wykorzystaniem jest użycie osuszaczy w budynkach podtopionych przez powodzie. Po prawie każdej powodzi, zwłaszcza latem, pozostaje problem mokrych cegieł, które przed mrozami muszą być osuszone – inaczej marznąca woda uszkodzi ich strukturę.