Stelągowski radzi.

W jaki sposób zakupić stary domek na wsi? Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę

Marzysz o domu z dala od miejskiego rejwachu? Pragniesz posiadać domek letniskowy na wsi, a być może planujesz się tam przeprowadzić i zacząć prowadzić pensjonat? Bez względu na to, co chcesz czynić, dobrze przygotuj się do inwestycji i odpowiedz sobie na zapytanie: „Czy faktycznie pragnę tej zmiany?”.

jak to jest mieszkać na wsi

Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com
Wpierw ów wymarzony domek powinniśmy znaleźć we własnej głowie. Wskazane jest zadać sobie parę pytań: „Jakie zyski będą płynęły z posiadania domku na wsi?”, „Po co on właściwie jest nam konieczny?”, „Czy potrzebujemy mieć jedynie domek na weekendy, czy będziemy rezydować tam na stałe?”. Odpowiedzi najlepiej spisać na karteczce, a potem przeanalizować wszelkie plusy i minusy bycia posiadaczem wiejskiej nieruchomości. O ile nadal będziemy chcieli ją mieć, warto zacząć poszukiwania. Lepiej nie poddawać się emocjom. Bo może się okazać, iż śliczny budynek nad jeziorem w lecie, będzie strapieniem w miesiącach zimowych – strona główna.

Wiekowy budynek na wsi możesz nabyć już za 20 tys. zł. Musimy tylko mieć na uwadze, iż zwykle to ruina wymagająca kapitalnego remontu, a wręcz stawiania od nowa.

Sprawdź, czy następny link jest tym, czego akurat poszukujesz. Z pewnością niezwykle będzie mógł pomóc Ci w Twym projekcie, który obecnie przygotowujesz. Zobacz, naprawdę nie pożałujesz!

W takowym razie czekają nas roboty wyburzeniowe. Czasem możemy trafić na budynek za 60 tys. zł w absolutnie dobrym stanie. Należy cierpliwie się rozejrzeć. Wskazane jest przeglądać ogłoszenia w miejscowej prasie, śledzić aukcje urządzane w Urzędach Gminy. Dobrze też pytać przyjaciół, rozmawiać z sołtysami. Dom w środku lasu może i jest romantyczny, tylko zanim go kupimy, warto sprawdzić, czy jest tam energia. Bo podłączenie energii elektrycznej do nieruchomości może słono kosztować – nawet paręnaście tysięcy złotych.

piękny domek

Autor: Jeffrey Beall
Źródło: http://www.flickr.com
Z całą pewnością również trzeba liczyć się z kosztami renowacji lub budowy (czy rekonstrukcji), względnie wpisać w przeglądarkę wyburzenia Śląsk. Na początku warto zrobić kosztorys, obliczyć wszystkie planowane, hipotetyczne koszty – zdecydowanie więcej odnajdziesz na tej stronie. Doliczyć do tego 25 proc. rezerwy i mieć ufność, iż to starczy. Zbawienny może okazać się projektant, który podpowie, co możesz zrobić, które przebudowy wskazane jest (albo koniecznie trzeba) wykonać, a potem dobrze jeśli owe plany zweryfikuje obeznany budowlaniec.